Oves v bezlepkové dietě – ano či ne?
Konzumací ovsa v bezlepkové stravě u celiaků se zabýval článek v německém časopise DZG Aktuell. Studentka diabetologie Anna Maria Birglehner v článku uvádí výsledky své bakalářské práce na téma „Oves v bezlepkové stravě u celiaků“. Téma práce jí bylo blízké i z osobních důvodů, od dětství sama trpí celiakií. Během své bakalářské práce srovnávala sedm studií o účincích ovsa v potravě pro celiaky.
Oves v bezlepkové dietě – respektive konzumace bezlepkového ovsa přináší do výživy celiaků výživné látky a mění složení bezlepkové diety, ovlivňuje hladinu cholesterolu, antidiabetické vlastnosti a chuť bezlepkové diety. Obsah vlákniny v potravě obsahující oves má pozitivní účinky na střevní peristaltiku. Výsledky ukázaly, že většina celiaků může bezlepkový oves v potravinách konzumovat bez problémů, ale to bohužel neplatí pro všechny celiaky.
Dalším zajímavým poznatkem bylo, že některé druhy bezlepkového ovsa mohou u celiaků vyvolávat autoimunitní reakce. Otázkou zůstává, které druhy jsou pro celiaky „bezpečné“. S tím je spojena metoda individuálního testování stravitelnosti ovsa. Cílem je zjistit, zda u jednotlivců oves vyvolává problémy či nikoliv.
Dalším zajímavým zjištěním, které vyplynulo z bakalářské práce, je způsob zpracování ovsa na finální produkty. Důležité je, aby oves nepřišel do styku s jinými druhy obilí, aby oves nebyl kontaminován lepkem z jiných obilovin.
Každopádně, obsah lepku v bezlepkovém ovsu nesmí překročit normu 20 mg lepku/1 kg ovsa.
Švýcarská společnost celiaků doporučuje příjem bezlepkového ovsa v potravě v menších dávkách a pod kontrolou výživových poradců.
Závěrem můžeme napsat, že oves nabízí ještě mnoho podnětů pro další výzkum.
Zdroj: Z německého DZG -Deutsche Zöliakie-Gesellschaft, Aktuell 1/2019, Medizin, Wissenschaft und Forschung a švýcarského Die Schweizer Zöliakie-Gesellschaft
Přeložila Ing. Magda Chýleová