U matky je nedávno zjištěna hypofunkce štítné žlázy, otec je v péči neurologie, má problémy s chůzí, částečný invalidní důchod. Babička z otcovy strany má výrazně nižší postavu, měří kolem 150 cm. U babičky z matčiny strany (71 let) byla potvrzena nesnášenlivost lepku s tím, že nemá výrazné projevy, stačí vyloučit bílé pečivo (?!).Starší desetiletý bratr je autista, má spíše alergické projevy na kůži, svědění nosu a očí, alergické rýmy. Mladší bratr má astma.
Míša trpěla od útlého věku opakovanými záněty středního ucha, měla velmi časté stolice, 6 až 8krát za den, vzedmuté bříško, bolesti. Pomalu rostla. Jeden a půl roku má brýle pro jednostrannou tupozrakost lehčího stupně. V alergologické péči je od tří let. Po změně alergologické ordinace bylo provedeno genetické vyšetření a později i krevní testy k vyloučení celiakie, ta však byla naopak potvrzena.
Matka pozitivní výsledky celiakie prý „obrečela“, ale zvyká si na přípravu bezlepkové stravy. Zatím vaří všem bezlepkové polévky, ostatní dietní jídla jen pro Míšu. Bolesti bříška a nadýmání přestalo, stolice je jednou až dvakrát za den.
Míša měla loni v MŠ bezlepkové obědy, ale letos je již v 1. třídě ZŠ a školní jídelna bezlepkovou dietu nezajišťuje. To výrazně komplikuje dietní stravování dětských celiaků v mnoha rodinách.
Text připravila: MUDr. Ludmila Chýleová
Zdroj: Cesty za diagnózou celiakie, publikace Šťastný život bez lepku
Fotografie: pixabay.com