Již popáté jsem se zúčastnil celoevropského setkání CYE (Coeliac Youth of Europe), kde jsem reprezentoval mladé celiaky v Česku. Konference se konala v Aténách souběžně se setkáním AOECS. Letos jsem se setkal s delegáty z 11 dalších zemí, se kterými jsme sdíleli zkušenosti mladých celiaků z různých koutů Evropy.
Kromě sdílení zkušeností mezi jednotlivými delegáty má CYE i své vlastní projekty, na kterých se delegáti podílí. Veškeré projekty naleznete na webu CYE. Odkaz na web naleznete pod článkem společně s možnostmi propojení na Facebooku a Instagramu. Mezi tyto projekty patří například TravelNet, který podává souhrnné informace o možnostech bezlepkové stravy v různých evropských státech. Součástí jsou i kontakty na dobrovolníky z daných zemí, kteří rádi zodpoví na jakékoliv dotazy. Dalším z projektů je Beat the Wheat, kde vychází nejrůznější články související s bezlepkovou dietou.
Největším projektem je pak Summer Camp, který organizuje každý rok jiná země a účastní se jí celiaci z celé Evropy ve věku 18 – 30 let. Příští rok se Summer Camp bude konat v Amsterdamu. Summer Camp je výjimečná příležitost vycestovat do jiné země a nemuset se ani na moment strachovat o svůj jídelníček. Především je to však příležitost pro vytváření nových přátelství napříč celou Evropou. Pokud se budete chtít účastnit, nezapomeňte se včas přihlásit!
Přihlašování se otevírá tradičně v dubnu či v květnu a o jeho otevření Vás budeme včas informovat! Rozdíly ve zkušenostech mladých celiaků napříč Evropou jsou výrazné a netýkají se pouze počtu možností, ze kterých mohou mladí celiaci vybírat, pokud chtějí jíst někde ve městě, ať už ve fastfoodech, restauracích, pekárnách či cukrárnách. Dalším důležitým rozdílem je i počet a rozmanitost akcí, které se v jednotlivých zemích pro mladé celiaky konají. Jsou země, ve kterých mladí dobrovolníci pořádají nejrůznější tábory, večeře, kurzy vaření, sportovní aktivity, nejrůznější výlety a další, z nichž některé jsou pro děti a jiné pro mladé dospělé.
Všechny tyto akce jsou samozřejmě 100% bezlepkové a jejich účastníci se tak mnohdy poprvé v životě skutečně nemusí starat o to, zda je pro ně nabízené jídlo bezpečné či nikoliv.
Země s největším výběrem takových akcí mají nejvyšší počty dobrovolníků, kteří se na jejich organizaci podílejí. Mezi tyto země patří například Španělsko, Německo, Švédsko či Holandsko. Naopak pro země s nejmenším počtem těchto akcí je společný nedostatek dobrovolníků. Veškerá organizace pak stojí často jen na jednom či dvou dobrovolnících, pro které je obtížné nalézt dostatek volného času a energie na organizování většího počtu akcí. Výsledkem je pak konání jedné či dvou akcí ročně, typicky v hlavním městě a se spíše menší účastí. Mezi tyto země pak patří například Chorvatsko, Řecko, Rumunsko, a také Česko.
Účast na konferencích CYE je pro mě vždy velkou inspirací pro pořádání obdobných akcí i v Česku. V minulosti jsem již zorganizoval například večeři v pražské pizzerii Bassotto. Na organizaci však zůstávám prozatím sám a těchto akcí se proto koná zatím jen velmi málo. Chtěl bych proto čtenáře tohoto Zpravodaje vyzvat k zapojení se do organizování podobných akcí. V tuto chvíli udělá každá ruka navíc velký rozdíl. V případě zájmu mě prosím kontaktujte.
E-mail pro zájemce o dobrovolnictví při organizování akcí pro mladé celiaky: mladi@celiaci.cz.
Současně se obracím i na ty z Vás, kteří sice nemohou pomoci s organizací, ale sami by se rádi některé z těchto akcí zúčastnili. Vytvořil jsem pro Vás Google formulář, do kterého můžete vyplnit své kontaktní údaje, pomocí kterých Vás budu informovat o nadcházejících akcích. Odkaz na formulář najdete rovněž pod tímto článkem.
Google formulář pro zájemce o akce mladých celiaků: https://shorturl.at/bdns8.
Budu se na Vás těšit!
Zdroj: Samuel Rubín
Web CYE: https://www.cyeweb.eu/
Instagram: @cyecoeliacyouth /
Facebook: CYE Coeliac Youth of Europe