Cestovatelský blog pro celiaky
Na první pohled se Velká Británie nemusí zdát jako zrovna přívětivá země pro celiaky. Ať už kvůli tradiční kuchyni plné smažených jídel nebo kvůli absenci britských značek na bezlepkovém trhu. Jenže ve skutečnosti má především hlavní město Londýn v tomto ohledu jednu velkou výhodu: Je multikulturní a progresivní. A to znamená, že zde najdeme nejrůznější typy světových kuchyní a zároveň spoustu možností pro vyznavače moderních trendů ve stravování, což bezlepková dieta rozhodně je.
Do Londýna jsem se vydal za krátkou dobu už podruhé, tentokrát na celý týden. Jako první tedy bylo potřeba vyřešit nákup zásob na ubytování a výlety.
ZA NÁKUPY DO SUPERMARKETŮ
Co se týče supermarketů, nejlepší volbou pro celiaky je rozhodně řetězec Marks & Spencer, dobře známý i v Česku. Jenže zatímco u nás vinou brexitu z jeho nabídky vymizela většina potravin v čele s těmi bezlepkovými, pro Británii platí pravý opak.
M & S je na tamním trhu jedničkou, jeho prodejny najdete na každém rohu a pro celiaky jsou rájem, ať už kvůli sendvičům a wrapům, které jsou plnohodnotným obědem nebo večeří jen tak do ruky, nebo kvůli čerstvému pečivu a zákuskům v podobě tyčinek z listového těsta s čokoládou, skořicových šneků a spousty dalšího.
V případě dalších řetězců, například Tesca, je nabídka velmi podobná té, kterou známe u nás. To znamená, že spolehlivě najdete regál s vakuovaným pečivem a nejrůznějšími sušenkami, který neurazí, ale v dnešní době ani nijak zvlášť nepřekvapí.
FISH AND CHIPS A BEZLEPKOVÝ HARRY POTTER
Další kapitolou jsou restaurace. Jak jsem zmínil v úvodu, Londýn je progresivní město, kde drtivá většina číšníků ví, co pojem bezlepková dieta znamená, a s výběrem jídla vám pohotově poradí. Já se ovšem zaměřil vyloženě na ty restaurace, které bezlepkovou variantu nabízejí jako pevnou součást jídelníčku.
Po celém Londýně jich je několik a týden na ně určitě nestačí. Tentokrát jsem nicméně do britské metropole letěl s tím, že ochutnám tamní nejtypičtější jídlo. A tím je Fish and Chips.
Vytipoval jsem si řetězec Hobson’s Fish and Chips, jehož pobočky působí jako typické rybářské old school restaurace, ale překvapivě k obyčejnému menu nabízí i kompletní bezlepkovou obdobu. Na jídelním lístku se lze dočíst, že pro celiaky se ryby, hranolky nebo třeba obří nálož cibulových kroužků smaží ve speciální, bezpečně oddělené části kuchyně. Výsledek? Jedno z nejlepších jídel, co jsem kdy měl. Zároveň však, vzhledem k tomu, jak důkladnou olejovou koupelí ryba cestou na talíř prošla, mi tenhle gastronomický zážitek na delší dobu stačil.
V Londýně se nachází i spousta dalších řetězců, kde se dobře nají člověk s bezlepkovou dietou. Při internetovém průzkumu před dovolenou jsem si nemohl nevšimnout spousty kladných recenzí na restaurace Honest Burgers.
Jak název napovídá, jde o typické burgerové restaurace po vzoru českého Tom’s Burger, to znamená spousta burgerů a za menší příplatek i bezlepková bulka. Na té si řetězec dává záležet, takže bezlepkový burger od toho normálního prakticky nerozeznáte.
Na své si v Londýně přijdou i milovníci italské kuchyně. Spolehlivou volbou je v Británii dobře známý řetězec Pizza Express, kde si můžete na bezlepkový korpus nadiktovat jakoukoliv přísadu, kterou u obyčejných pizz v jídelním lístku najdete.
K restauracím ještě jedna hořkosladká tečka na závěr. Každý výše zmíněný řetězec má v nabídce i bezlepkové pivo, převážně italský ležák Peroni Nestra Azzuro. Konkrétně Honest Burgers nabízí dokonce speciální pivní lístek, ze kterého si celiak může vybírat.
Kapitolou sama o sobě je pak oblíbený turistický cíl fanoušků Harryho Pottera: Natáčecí studia Warner Bros ve Watfordu na okraji Londýna, která nabízejí několikahodinovou tour po kulisách, v nichž se oblíbená kouzelnická sága natáčela. Dopředu mě ani nenapadlo bezlepkové občerstvení řešit. Moje překvapení tak bylo o to větší, když jsem na lístku v občerstvení, které se nachází zhruba v polovině prohlídky, viděl přeškrtnutý klas u burgerů i luxusních hot dogů.
Bezlepkový je pak i máslový ležák, tradiční nápoj z filmů o Harrym, který si lze nechat k jídlu natočit anebo si na konci tour (ale stejně tak i ve fanouškovských obchodech po celém Londýně) koupit lahev.
LONDÝNSKÉ TRHY
Hlavní město Británie je kromě dalšího známo spoustou trhů. Jejich králem je vyhlášený Camden Market, kde jsou denně v provozu desítky stánků s nabídkou typických jídel ze všech koutů světa.
V několika z nich se dá najíst bezlepkově. Já zvolil venezuelskou kuchyni, lákaly mě kukuřičné placky naplněné trhaným masem a směsí.
Dalším trhem, který stojí za to navštívit, je Borough Market. Ten se dá příjemně spojit s návštěvou slavného mostu Tower Bridge, je od něj jen několik minut chůze. Bezlepková nabídka zde sice není nijak zvlášť unikátní, při obou návštěvách Londýna jsem narazil pouze na stánek s cukrovinkami, na svoje si ale celiak přijde třeba i ve zdejším zelinářství nebo třeba na rybím trhu.
Za zmínku rozhodně stojí i slavné obchodní centrum Selfridge’s na třídě Oxford street. Jde sice v první řadě o budovu plnou luxusních značek typu Gucci, ovšem v nejspodnějším patře jsou schovány restaurace a obchůdky s jídlem všeho druhu. Jeden z nich spolupracuje s pekárnou Borough 22 Doughnuts, která nabízí na pohled prvotřídní bezlepkové donuty. Jak chutnají, to bohužel nemohu posoudit, protože ke vší smůle zrovna během týdne, kdy jsem v Londýně byl, nedorazil do obchodního domu závoz, což se prý jinak nestává.
Chuť jsem si spravil alespoň ve vedlejším obchůdku, který nabízí celou řadu bezlepkových cupcakes. Ty jsou skvělou volbou na piknik v některém z vyhlášených londýnských parků, například v Hyde Parku, který je hned za rohem.
Pokud mě jako celiaka na Londýně něco zklamalo, je to hodně omezená nabídka v kavárnách. Na alespoň jeden bezlepkový zákusek ve vitríně zapomeňte, jedinou možností jsou balené sušenky u pokladny. Nabídku bohužel oproti předchozím letům osekala i nejznámější britská síť kaváren Pret & Manger, která ještě před dvěma lety nabízela dokonce i bezlepkové sendviče.
Pro zákusek ke kávě jsem si tak zašel alespoň do cukrárny Pearl & Groove, kterou doporučuji vyzkoušet.
Na závěr jeden tip: Nejen v Londýně, ale i jinde na cestách je skvělým pomocníkem mobilní aplikace Find Me Gluten Free. Orientace v ní je velice jednoduchá – na mapě se vám zobrazují okolní restaurace či obchody, ve kterých se dá najíst, respektive nakoupit bezlepkově. Využít se dá i po Praze. Možná vás překvapí, kde všude to ve vašem okolí jde i bez lepku!
Zdroj: Štěpán Karlesz